Na I Mitingu Sportowym dla Osób Niepełnosprawnych było wszystko: ogromne emocje, życiowe rekordy, doping publiczności, wzruszenie i radość zwycięstwa.
W zawodach wystartowało pięć drużyn reprezentujących stowarzyszenia osób z różnymi stopniami niepełnosprawności z Mosiny, Puszczykowa i Lubonia. Miting odbywał się z zachowaniem pełnego sportowego ceremoniału, a zawodnicy startowali w różnych konkurencjach lekkoatletycznych. Zawodom patronował burmistrz Mosiny. Gościem honorowym i jednocześnie sędzią głównym był Szymon Ziółkowski wielokrotny Mistrz Świata i Mistrz Olimpijski w rzucie młotem.
Organizator Mitingu-Stowarzyszenie SAMI SWOI Niepełnosprawni w Mosinie zadbali nie tylko o emocje sportowe, ale także o promocje zdrowia i zdrowego stylu życia.
Nasz Szpital włączył się w te działania na specjalnie zorganizowanym stoisku medycznym. Przez cały czas trwania zawodów panie Renata Kawalec i Marietta Grzegorczyk wszystkim chętnym mierzyły ciśnienie, badały poziom glukozy we krwi i poziom saturacji, a także pomagały obliczyć współczynnik BMI. Było nadspodziewanie wielu chętnych – w ciągu trzech godzin komplet oferowanych badań zrobiło blisko 80 osób. Najbardziej satysfakcjonujące były chwile, gdy zgłaszały się całe drużyny, a zawodnicy wzajemnie się mobilizowali do wykonania na przykład badanie poziomu cukru. Z możliwości wykonania badań korzystali też opiekunowi, którzy przyznawali, że w napiętym harmonogramie opieki nad chorymi nie mają już czasu…dla siebie. Bardzo motywujące były rozmowy naszych pielęgniarek, które tłumaczyły, jak ważne są te podstawowe badania.
Choć w sportowej punktacji najlepsza okazała się reprezentacja Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie to i tak każdy mógł poczuć się tu zwycięzcą. Pokonał własne słabości i zadbał o zdrowie.
Zorganizowanie mitingu okazało się na tyle trafionym pomysłem, że organizatorzy już myślą o kolejnej, przyszłorocznej edycji. Kto wie — może nawet w rozszerzonej formule.
MRK
[GALERIA|304|I Miting Sportowy Niepełnosprawnych w Mosinie]











