Zgłoś niepożądane działanie leku

Zgłoszenie działania niepożądanego leku

Każdy lek może powodować działania niepożądane. Masz prawo zgłosić wszystkie działania, które podczas przyjmowania danego leku wydają się Tobie niewłaściwe. Są to zarówno działania szkodliwe, jak i takie, które powodują uczucie dyskomfortu.

Należy je zgłosić nawet jeśli nie masz pewności, w myśl zasady: „Jeżeli masz wątpliwości – zgłoś”.

Co zgłaszać

Zgłaszaniu podlegają reakcje niepożądane związane ze stosowaniem jakiegokolwiek leku. Może być to:

  • lek przepisany przez lekarza i stosowany pod jego kontrolą, np. insulina;
  • lek dostępny bez recepty, stosowany samodzielnie, np. aspiryna;
  • lek syntetyczny, np. ibuprofen;
  • preparat ziołowy, np. Krople nasercowe, Mięta fix;
  • preparat homeopatyczny;
  • preparat jednoskładnikowy, np. paracetamol;
  • preparat wieloskładnikowy, np. preparat wielowitaminowy, mieszanka ziołowa.

A także skutki:

  • przedawkowania leku, zamierzonego lub przypadkowego;
  • niewłaściwego zastosowania;
  • zastosowania poza wskazaniami zawartymi w ulotce;
  • błędu medycznego w stosowaniu leku.

Jak zgłosić

Zgłoszenia działania niepożądanego można dokonać w jeden z następujących sposobów: