Biała Sobota 2019

Już po raz czwarty  z myślą o zdrowiu  mieszkańców powiatu poznańskiego  zorganizowana została Biała Sobota. Ta akcja profilaktyczna przygotowana przez Starostwo Powiatowe i nasz Szpital na stałe wpisała się  w kalendarz i jak co roku cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Przed Szpitalem w Puszczykowie rozstawione zostało miasteczko namiotowe. Niestety fatalna pogoda i ulewny deszcz mocno pokrzyżował plany i dlatego część punktów badań została przeniesiona do budynku Szpitala.

Jan Grabkowski, starosta poznański inaugurując akcję, podkreślał, jak ważne jest zdrowie mieszkańców powiatu. …” Pogoda dzisiaj nam nie dopisała, ale pogoda nie jest tak ważna jak zdrowie. Mimo trudności, jakie przeżywa służba zdrowia w naszym kraju, my jesteśmy otwarci na pacjenta. Cieszymy się, że Szpital w Puszczykowie jest coraz nowocześniejszy, i że pracują w nim doskonali specjaliści” – dodał

Prezes Zarządu Ewa Wieja także zaprosiła do udziału w badaniach, a następnie w towarzystwie wiceprezesa Piotra Reitera  oraz Antoniego Kalisza członka  Zarządu Powiatu w Poznaniu osobiście sprawdzała,  czy badania przebiegały sprawnie i zgodnie z planem. W Puszczykowie były też obecne: Teresa Gromadzińska Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Poznaniu, a także  Elżbieta Bijaczewska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Akcja rozpoczynała się o godzinie 11, ale już dużo wcześniej wielu chętnych czekało na możliwość zbadania ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu czy poziomu glukozy we krwi – czyli popularnie mówiąc cukru. Choć to podstawowe badania, to mogą bardzo wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia, a często zapobiec dalszemu rozwojowi nieuświadomionej choroby.

Z uwagi na ogromne zainteresowanie konsultacje lekarskie i niektóre badania wymagały wcześniejszej rejestracji. Lista pacjentów zapisanych  na wizytę u kardiologa, diabetologa, okulisty, laryngologa lub urologa skompletowała się właściwie po dwóch dniach. To tylko potwierdza, jak bardzo potrzebne są takie akcje. Z tych porad, a także z możliwości zbadania się w osetobusie i mammografie skorzystało blisko 150 osób.  

Ale z pomiaru ciśnienia tętniczego, oznaczenia poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, porad dietetyka oraz w zakresie opieki geriatrycznej mógł bez zapisów skorzystać każdy chętny mieszkaniec powiatu. Pielęgniarki pracujące na tych stanowiskach nie miały do 15.00 ani chwili wytchnienia. Nic dziwnego, skoro przez ten punkt badań przewinęło się blisko 200 osób.

Mimo chłodu i deszczu w namiotach na wszystkich chętnych czekali przedstawiciele wielu instytucji zajmujących się ochroną i promocją zdrowia.  Tradycyjnie już Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu uczyło samobadania piersi, jąder czy skóry, a także promowało program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Pracownicy Wielkopolskiego Oddziału NFZ doradzali  jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i wyjaśniali czym jest Zintegrowany Informator Pacjenta. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna doradzała jak walczyć z nałogami – szczególnie z paleniem papierosów. A Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie służyło  informacjami na temat rehabilitacji społecznej. 

Na specjalnym stoisku można było też porozmawiać o wielu aspektach opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi. Często nie jesteśmy przygotowani na chorobę bliskich – zarówno mentalnie jak i logistycznie. W zrozumieniu tego problemu pomagała Ewa Muszyńska nasz szpitalny psycholog. Zaprosiliśmy też wszystkich, którzy chcieliby zaangażować się w pracę wolontariusza.  

Były także konkursy z cennymi nagrodami, drobny poczęstunek i mnóstwo dobrej muzyki, o którą zadbało Meloradio.

Jak się okazało, wbrew pogodowym obawom o frekwencję akcja kolejny raz udowodniła, że jest doceniana i bardzo potrzebna.  

[GALERIA|171|Biała sobota 2019]

Powrót do listy

Czytaj więcej

CO NOWEGO

Nowoczesny sprzęt diagnostyczny w Szpitalu w Puszczykowie

  Nowoczesny sprzęt diagnostyczny w Szpitalu w Puszczykowie   W ramach projektu dofinansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), Szpital w Puszczykowie został wyposażony w nowoczesny system ultrasonograficzny CLIVIA 90.   Nowe urządzenie umożliwia wykonywanie wysokiej jakości badań ultrasonograficznych zarówno w pracowniach diagnostycznych, jak i bezpośrednio przy…

Więcej o szpitalu: Nowoczesny sprzęt diagnostyczny w Szpitalu w Puszczykowie
Laboratorium w dniu 06.06.2026 będzie nieczynne

Laboratorium w dniu 06.06.2026 będzie nieczynne

Informuje, że w sobotę 6 czerwca 2026 roku Laboratorium będzie nieczynne.

Więcej o szpitalu: Laboratorium w dniu 06.06.2026 będzie nieczynne

Biała Sobota z Powiatem Poznańskim

 

Więcej o szpitalu: Biała Sobota z Powiatem Poznańskim
27 maja - Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

27 maja – Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Więcej o szpitalu: 27 maja – Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

14 maja – Międzynarodowy Dzień Farmaceuty

Więcej o szpitalu: 14 maja – Międzynarodowy Dzień Farmaceuty

14 maja – Dzień Opiekuna Medycznego

Więcej o szpitalu: 14 maja – Dzień Opiekuna Medycznego

12 maja Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, dziękujemy

Więcej o szpitalu: 12 maja Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, dziękujemy

„MEDYCYNA I TY” JUŻ DZISIAJ NA ANTENIE TVP3 POZNAŃ

Nowy odcinek programu „Medycyna i Ty” już dzisiaj! Dziś, 7 maja o godz. 16:40, na antenie TVP3 Poznań zostanie wyemitowany odcinek programu „Medycyna i Ty”, który był realizowany w naszym Szpitalu. Tematyka odcinka nawiązuje do poprzedniej emisji i tym razem koncentruje się wokół rehabilitacji pourazowej. Serdecznie zapraszamy do oglądania!

Więcej o szpitalu: „MEDYCYNA I TY” JUŻ DZISIAJ NA ANTENIE TVP3 POZNAŃ

W sobotę 2 maja 2026 roku Laboratorium będzie nieczynne.

W sobotę 2 maja  2026 roku    Laboratorium będzie nieczynne.

Więcej o szpitalu: W sobotę 2 maja 2026 roku Laboratorium będzie nieczynne.

Remont Oddziału Urologii – kulisy prac i co powstaje na III piętrze!

Remont Oddziału Urologii – kulisy prac i co powstaje na III piętrze! Dzielimy się rolką z aktualizacji remontu Oddziału Urologii w Szpitalu w Puszczykowie. O postępach opowiada Krzysztof Dyzma – kierownik robót ogólnobudowlanych firmy Orlikon. Prace rozpoczęły się z początkiem stycznia, a ich zakończenie jest planowane do końca maja. W…

Więcej o szpitalu: Remont Oddziału Urologii – kulisy prac i co powstaje na III piętrze!