W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego odbyła się uroczystość podpisania umów o dofinansowanie projektów ze środków WRPO 2014+w ramach Działania 11.2: „Wspieranie kryzysowych działań naprawczych w obszarze zdrowia (REACT-EU)”. Za tymi nieco obco brzmiącymi nazwami kryją się bardzo konkretne kwoty, które 34 wielkopolskim szpitalom – w tym także naszemu szpitalowi – pomogły zrefinansować zakup sprzętu i aparatury medycznej na potrzeby walki z pandemią Covid 19.
Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego otwierając spotkanie, podkreślił jak trudne, covidowe lata mamy za sobą i jak bardzo ważna jest odbudowa potencjału leczniczego wielkopolskich placówek ochrony zdrowia. Przypomniał też o konieczności szybkiej likwidacji tzw. długu zdrowotnego, który szczególnie mocno uwidocznił się w onkologii. Dobitnie zaznaczył też, że ponad 102 miliony zł przeznaczonych na wsparcie wielkopolskiej służby zdrowia pochodzi z Unii Europejskiej.
Wczoraj podpisano umowy z pięcioma szpitalami na łączną kwotę dofinansowania wartą blisko 11,4 mln zł.
W ramach tego działania dofinansowanie dostały oprócz naszego szpitala także: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupcy, Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie sp. z o.o., Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie oraz SP ZOZ im. doktora Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu.
Goście w krótkich wystąpieniach przedstawili projekty, które pozwolą na zakup między innymi ambulansów, sprzętu diagnostycznego, wyposażenia szpitalnych oddziałów ratunkowych lub intensywnej terapii.

Prezes Ewa Wieja przypomniała, że nasz Szpital w czasie pandemii nieprzerwanie świadczył pełen zakres wielospecjalistycznych usług, przejmując także pacjentów między innymi jednoimiennego wówczas Szpitala im. Strusia. A do tego, na specjalnie utworzonych oddziałach leczył pacjentów zakażonych koronawirusem. W najtrudniejszym momencie pandemii było to aż 125 łóżek przeznaczonych dla zakażonych. Jak podkreślała Prezes Ewa Wieja – nie byłoby to absolutnie możliwe, gdyby nie ogromne poświecenie i zaangażowanie personelu szpitala. Stąd wyrazy podziękowania i szacunku za to, że podołali tak wyjątkowemu wyzwaniu.
Otrzymane właśnie pieniądze pozwolą na zrefinansowanie zakupu kardiomonitorów, które posłużą pacjentom oddziału wewnętrznego, kardiologicznego oraz SOR-u. Zakupiono także respiratory, spirometry, aparat EKG i mnóstwo drobnego sprzętu medycznego, który w czasie bardzo intensywnego pandemicznego użytkowania zwyczajnie się zużył.
Po krótkich wystąpienia zgromadzonych gości, nastąpiło uroczyste podpisanie umów.
Pod dokumentami podpis złożyła osobiście Prezes Ewa Wieja, a następnie z rąk Marszałka odebrała symboliczny czek opiewający na kwotę 825 289,90 zł

Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie Marszałka i przedstawicieli beneficjentów.
MRK










