Zgłoszenie działania niepożądanego leku
Każdy lek może powodować działania niepożądane. Masz prawo zgłosić wszystkie działania, które podczas przyjmowania danego leku wydają się Tobie niewłaściwe. Są to zarówno działania szkodliwe, jak i takie, które powodują uczucie dyskomfortu.
Należy je zgłosić nawet jeśli nie masz pewności, w myśl zasady: „Jeżeli masz wątpliwości – zgłoś”.
Co zgłaszać
Zgłaszaniu podlegają reakcje niepożądane związane ze stosowaniem jakiegokolwiek leku. Może być to:
- lek przepisany przez lekarza i stosowany pod jego kontrolą, np. insulina;
- lek dostępny bez recepty, stosowany samodzielnie, np. aspiryna;
- lek syntetyczny, np. ibuprofen;
- preparat ziołowy, np. Krople nasercowe, Mięta fix;
- preparat homeopatyczny;
- preparat jednoskładnikowy, np. paracetamol;
- preparat wieloskładnikowy, np. preparat wielowitaminowy, mieszanka ziołowa.
A także skutki:
- przedawkowania leku, zamierzonego lub przypadkowego;
- niewłaściwego zastosowania;
- zastosowania poza wskazaniami zawartymi w ulotce;
- błędu medycznego w stosowaniu leku.
Jak zgłosić
Zgłoszenia działania niepożądanego można dokonać w jeden z następujących sposobów:
- poprzez formularz elektroniczny na stronie: smz.ezdrowie.gov.pl lub formularz bezpośredni;
- poprzez formularz papierowy (PDF) — po wypełnieniu należy przesłać go na jeden z adresów podanych na jego końcu lub dostarczyć do Apteki Szpitalnej.

